FREDRIK WESTIN, tuschlavering, monogramsignerad, daterad 1825 resp 1826.
Jesus och ängel i Getsemane. Förlaga/skiss till altartavlan i Ulrika eleonora kyrka i Söderhamn. Bildstorlek ca 65 x 34,5. Samtida ram.
Ej examinerad ur ram. Fuktfläckar. Gulnad.