Oval form, med uppsvängt handtag på vardera sida. Lös glasinsats. Rik dekor av bland annat fabeldjur och blommor. Längd ca 42 cm.
Slitage, repor och märken. Mindre nagg samt mindre tillverkningsdefekter.