Ställ med genombruten växtdekor för sex flaskor, balusterformad mittståndare med handtag, rektangulär botten med profilerad kant, fyra runda tassar. Längd ca 30 cm, höjd ca 31 cm. Tre glasflaskor med propp, två med ströarlock samt en flaska utan lock. Flaskornas höjd ca 11-17 cm.
Bruksslitage. Fläckar, repor. Enstaka nagg. En ströare med nagg innanför lock. Ett lock saknas.