Ek. 10 stolar och bord med 2 iläggsskivor. Ovalt bord. Stolar med balusterformad ryggbricka. Stoppad sits med orginalklädsel av grön sammet. Svängda, kopplade ben. Bord l 128-220, b 103, h 78.
Förlaga är en stol i senbarock från tidigt 1700-tal, i sakristian i Kviinge Kyrka, Hanaskog.
Slitage, fläckar.