KLAFFBORD, empire, 1800-talets första hälft.
Mahognyfanérad. Rektangulär med klaffar. Förgyllda detaljer. Bredd 105 (150 med klaffar) cm, djup 71 cm, höjd 70 cm.
Slitage, repor, del av front saknas.