Fanérad i flammig björk. Bord med tre lådor i sargen samt skinnbeklädd skiva. Längd 155 cm, bredd 75 cm, höjd 76 cm.
Proveniens: Bondeska Palatset, Högsta Domstolen.
Senare skinnbeklädd skiva, repor, fuktmärken, slitage. Nyckel saknas.