BYRÅ, nyrenässans, CE Jonsson Stockholm, 1800-talets slut.
Bland annat valnöt. Sex lådor varav en lådfront nedfällbar, bakomliggande utdragbar skrivskiva. Dragbeslag i mässing. Bredd 86, djup 54, höjd 144 cm.
Smärre repor. Någon list med lagning. Enstaka stötmärken. Nyckel saknas.