Stenskiva. Bronserar underrede men skuren dekor av bockhuvuden och girlanger. Tredelad fot med avslutande klövar. Diameter 57, höjd 78 cm.
Slitage, dekorskador, färgstänk, repor och märken. Glasskiva med spricka.