Valnöt. Skuren dekor. Uppsats med spegel och två lådor. Utdragbar avlastningsskiva. En låda. Kopplad benställning. Bredd 99. Djup 60. Höjd 131 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Fanerskador på avlastningsskiva. Ett ben något löst vid koppling. Nyckel saknas.