SPELBORD, Sverige, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Mönsterlagt aner i alm och rot. Lös fällbar skiva med spelinredning. Under skiva spelinredning för backgammon. Två utdragbara ljusbrickor. Svängda ben. Längd 45-90 cm, bredd 90 cm, höjd 76 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Skador. Renoverat, kompletterat och lagat. Rökdoft.

Lähtöhinta
8 000 SEK