Dekor av blommor i underglasyrblått. Tre mattallrikar, åtta förrättstallrikar, åtta assietter, 14 skålar, 20 kaffekoppar med fat, nio äggkoppar, fyra serveringsfat, två serveringsskålar, två såskannor varav en med trälock, lockkarott, mindre lockkarott med lock i trä, smörkarott, burk med lock, kanna, sockerskål.
Bruksslitage. Elva delar med sprickor. Elva delar med nagg. Repor. Några delar med missfärgningar.