TUBKIKARE MED STATIV, mässing, Frans J Berg, Geodetiska Instrumenter, Stockholm, 1900-talets första hälft.
Med vattenpass. Svärtade detaljer. Märkt "F J Berg, Stockholm". Kikarens längd 41 cm. Höjd med stativ bl a 170 cm. I originaletui.
Funktion garanteras ej. Slitage. Repor och märken. Färgbortfall. Något anlupen metall.