HÖRNSKÅP, senempire, 1800-tal.
Fanerat i mahogny. Upptill en låda. Dörr, bakomliggande hyllplan. Kortsidornas djup ca 66, frontens bredd 93, höjd 144 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, lösa faner delar, skadat nyckelhål.