Förgylld metall samt patinerad brons. Rikt dekorerad. Krönande kung till häst. Dekor av bland annat riddarhjälm. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Urets höjd 45cm. Medföljande glaskupa och träsockel, sockelns höjd 6cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Bruksslitage. Ryttaren lös. Krackelerad urtavla. Ej funktionstestad. Glaskupa naggad i nederkant.