Gråmålad. Nedfällbar skrivskiav. Fyra lådor samt fyra dörrar. Skivans ena ände med rak avslutning och ena med svängd avslutning. Troligen del av fast inredning. Bredd 181, djup 49, höjd 105 cm.
Ställvis hårt slitage. Repor och fläckar. Smärre sprickor. Nyckel saknas.