Stomme av förgylld mässing. Behängd med slipade prismor. Biskopsmössa. Dekor av lejonmaskaroner. Fyra ljusarmar. Diameter ca 60 cm.
Ej funktionstestad. Repor och märken. Slitage. Senare elektrifiering.