BÖCKER, 5 volymer, Svenska städer, Albin Roosval, 1920-tal.

Svenska städer. Sveriges städer - Nu och fordom. Skildringar i ord och bilder. Stockholms stad och Uppssala län, Södermanlands län mfl., Blekinge-, Göteborgs- och Värmlandslän, Örebro, Västmanlands, Kopparbergs, Västerbottens och Norrbottens län. Skildringar i ord och bilder. Helklotband. Rikt illustrerad med fotografier i svartvitt och stadsvapen. Norstedts förlag, utan årtal, 158 sidor. 33,5x25,5 cm.

Slitage, smärre skador, ej genomgången, ojämnt blekt.

Lähtöhinta
1 500 SEK