CHIFFONJE, Sengustaviansk, omkring 1800
Vitmålad. Mässingshandtag. Rak form. Kanneleringar. Underdel med 3 lådor. Överdel med nedfällbar skrivklaff, bakomliggande inredning. Bredd 130, djup 56, höjd 227cm.
Bruksslitage. Skador. Renoverad och kompletterad. Nyckel saknas.