Fanerad med bl a björk och mahogny. Beslag av mässing. Två lådor. Skiva av marmor. Fotavslutningar av mässingshylsor. Bredd 104. Djup 51. Höjd 85 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken.