Björk. Stoppad sits och rygg. Båda exemplaren brickmärkta.
Bruksslitage, repor, senare klädsel.
Möblemanget "Corall" ställdes ut på Nordiska Kompaniet 1934. Se exempelvis:
http://www.digitaltmuseum.se/things/mbelutstllning-p-nordiska-kompaniet-bd-1934/S-NM/NMA.0055483?query=f%C3%A5t%C3%B6lj&search_context=1&page=5&count=878&pos=96
Modellen (utan armlän) avbildad i Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum, 2009, sid 113.