Konande kuppa med rik graverad dekor av fartyg samt befästningar, texten: "Dat weel faaren vande Negoce?", slipat balusterformat ben på rund fot. Höjd 18,5 cm.
Slitage, nagg. Har ursprungligen haft lock vilket nu saknas.
Årsta slott, direktör Herman Meeths samling.