Bemålat trä med beslag i gulmetall. Rak form med avfasade hörn. På nedåt avsmalnande ben. Längd 92, bredd 43, höjd 84 cm.
Bruksslitage, mindre skador, sprickor, fläckar och spår av skadedjur. Renoverad och kompletterad.