Urhus med oval form, glasade sidor med fastettslipat glas. Ljus urtavla med arabiska siffror.
Bruksslitage, repor och märken. Urtavla med ytlig spricka. Mindre anlupen. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.