SCHWEDISCHER VÖLCKER SCHIFFBRUCH...BORNHOLM, utan tryckort 1679.

70+8 sidor bilagor. Sentida pappband.
Om en av de största svenska sjökatastroferna. Det svenska skeppsbrottet vid Bornholm i december 1678. Hela den svenska transportflottan gick på grund vid Bornholm natten 4/5 december och 1800 man förolyckades eller slogs ihjäl av öborna medan övriga togs tillfånga.

Slitage, veck, fläckar, renoverad med förstärkningar och lagningar av de första sidorna. Flera övriga sidor med kantriss och smärre hål.

Alkuperä - Provenienssi

Stämplar: Joh. Ax. Almquists boksamling.

Kirjallisuus

Warmholtz 5095.

Lähtöhinta
2 000 SEK