HALLBYRÅ, "Spectrum", IKEA, 1960-tal.
Underrede i massiv ek. Teakfanerad skuff. Lådhandtag i massiv teak. Detaljer i mässing. Bredd 97 cm, djup 33 cm, höjd 55 cm. Vikt 13 kg.
Smärre slitage. Lätt blekt.
Modellen avbildad i Ikeas produktkatalog 1962, sid 91.