VÄGGSKÖLD, Brevens bruk, samt HILLEBARDER, 2 st, samtliga gjutjärn, 1800-/1900-tal.
Sköld med reliefmotiv från nordisk mytologi föreställande Tors strid med jättarna. Mått ca 69 x 48 cm. Hillebarder av olika modell, den ena möjligen märkt "B Sjögren", den andra med genombrutet mönster. Längd ca 46-47 cm.
Slitage. Märken. Rost.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?