Rak form med uppsvängt krön, fanerat i mahogny. Urtavla märkt John Gelston Belfast. Höjd 216 cm, bredd 52, djup 26 cm. Lod, pendel, vev finns. Nyckel finns.
Slitage, fanerskador. Renoverad, kompletterad. Ej funktionstestad.