SKRIN, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm, 1853. Totalvikt ca 800 gram
Organisk form med rik dekor av akantusblad och racailleformationer samt krönande blomsterfång. Längd ca 20 cm.
Slitage, repor och märken/mindre bucklor. Den krönande dekoren aningen lös. Låst. Eventuell inredning inkluderas i totalvikt. Mindre anlupet. Nyckel saknas.