Dekor av måsar mot blå grund. Guldkant. 12 mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 12 små tallrikar, ovalt upplägningsfat, uppläggningsfat med hänklar, skål, skål på fot, kvadratisk skål, snäckformad skål, 3 åttkantiga skålar, såsskål, 6 askfat, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål med lock, 12 kaffekoppar med fat, 12 små assietter.
Lätt slitage. Enstaka nagg.