Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

Meissen

(Saksa, 1710-)
Meissen
(Saksa, 1710-)

PARTI PORSLIN, 6 delar, Wienerlikanande märke, 1800.

En kopp med fat, serveringsfat. Dessa med wienerliknande märkning. En mindre kanna, denna ej märkt, dock sannolikt Wien. Höjd ca 3,5- 12 cm. Ett serveringsfat med genombruten kant, medföljer. Denna ej märkt samt troligen tillverkad under sent 1800-tal.

Bruksslitage, repor och märken. Pigmentbortfall. Senare bemålning. Tillverkningsdefekter.

Lähtöhinta
2 000 SEK