Brun blomsterdekor. Två stekfat, sex serveringsskålar, terrin, smörbytta, kanna. Faten och skålarnas längd 20- 37 cm.
Bruksslitage. Krackelyrer. Några delar med missfärgningar och fläckar. Två delar med sprickor. Tre delar med mindre nagg. Smörbyttans lock saknas.