Höjd 1,5 cm.
Bruksslitage.
Bröderna Belais var verksamma i slutet av 1800-talet och början av 1900-talet, de var de första som gjorde smycken i vitguld i USA. De experimenterade med olika legeringar för vitt guld och presenterade sitt slutgiltiga resultat 1917 som de hade patent på tills slutet av 1920-talet.