KLAFFBORD, empire, 1800-talets första hälft.
Mahognyfanérad. Rak skiva med klaffar, låda i sargen, kolonnformat ben. Bredd 95 + 2x24 cm med klaffar, djup 70, höjd 79 cm.
Slitage, repor, märken, fläckar.