Bronserad, bemålad och mahognyfanerad. Spegelglasfält flankerat av kolonnetter med voluter och akantusdekorerad båge. Tvådelat glas. Etikettmärkt. Mått 138 x 79 cm.
Bruksslitage, några sprickor, bortfall och skador. Renoverad och kompletterad. Ej heltäckande bronsering. Krön saknas. Senare glas.
Petter Gustaf Bylander var spegelfabrikör och skulptör i Göteborg mellan 1804 och 1859.