Förgylld och patinerad metall. Urverket märkt Japy Fréres. Dekor av girlander och bladverk. Urhuset krönt av amoriner. Pendel. Sockel. Höjd 33. Bredd 29 cm.
Ej funktionstestad. Skador. Repor och märken. Bristning. Nyckel saknas.