Stomme fanerad i olika träslag, med fasade sidor och beslag i metall. På nedåt avsmalnande ben. Te lådor. Längd 102, bredd 44, höjd 77,5 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, mindre skador, sprickor, fläckar. Något bågnade lådfronter. Ett lås av, men medföljer. Spik saknas. Förstärkt.