SPEGEL, troligen Johan Petter Holmberg, hallstämplad Stockholm 1831.
Rak form, brutet krön. Dekor av ymnighetshorn och maskaroner. Bronserad. 95 x 46,5cm.
Bruksslitage. Bortskrapad bronsering och färg. Senare glas.
Engsö slott, inventarienr 317.