Rikt slipad dekor. Med lösa lockknoppar, dessa dock troligen sekundära. Karaffernas höjd ca 42 cm, skålens längd ca 34 cm.
Smärre bruksslitage, repor och märken. Tillverkningsdefekter. Troligen sekundära lockknoppar.