MATBORD, Empire, 1800-talets första hälft.
Mahognyfanér, balusterfot ståendes på trepass med skuren dekor. 3 iläggsskivor. Delbar för iläggsskivor med stödben. Diameter 130 cm, höjd 73 cm. Iläggsskivornas bredd 51 cm samt 2x25 cm.
Repor, torrsprickor, fanéravslag.