Vapenmonogram, von Rosen och von Horn. Höjd kanna 17,5 cm. Höjd bägare 6 cm.
Bruksslitage. Glas med spricka och obetydligt nagg. Kannans lock något löst. Smärre anlöpningar och märken. Nyckel saknas.