MAJKEN SÖRMAN-OLSSON, blandteknik, signerad och daterad 1981 på etikett.
3 st vävnader av tidningspapper och bomullstråd, monterade i låda med sidor med spegelglas. Låda: bredd 92, djup 28, höjd 77 cm.
Gulnat. Ställvis repor, märken.
Sydsvenska Dagbladets konstsamling.