Bronserad brons, sittande dam, index med kartuscher på röd mamorsockel, ej ursprunglig. Pendel finns. Längd 35cm. Nyckel finns.
Omarbetad. Slitage. Ej funktionstestad. Skador på urtavla. Lucka på baksida saknas.