Ett i form av soffa, trä och mässing, lock i form av kläddhög och dyna. L 19. Skrivställ, björk, med ej tillhörande bläckhorn i glas. H 15. Bläckhorn, mässing, i form av dödskalle, l 7.
Dödskallen saknar glasinsats. Soffan maskstungen. Skrivställen med slitage, smärre skador.