Lövträ, rikt skuren dekor. Överdel med glasat dörrpar med metalldekor bakomliggande barinredning. Utsvängbar låda. Bredd 94, djup 51, höjd ca 166 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, repor, invändig belysning ej funktionstestad.