Fanérad i mahogny. Dörrpar i övre front med intarsiadekor i form av lyror. Hyll samt fackinredning nedtill flankerat av kolonner. Skiva i kolmårdsmarmor. Bredd 99 cm, djup 44 cm, höjd 118 cm.
Repor, fanérresningar, fuktmärken, fanéravslag, några nagg på marmorskivan. Nyckel saknas.