Fanerad med mahogny. Överdel med glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 77. Djup 45. Höjd 192 m. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken.