Hink i lackerad plåt. Med hänkel samt lucka nedtill. Avtagbart lock i trä och gjutjärn. Inredning i keramik. Höjd ca 50 cm.
Bruksslitage. Färgbortfall. Fläckar. Några skador samt rost. Hinkens lucka saknar lås.