HALSSMYCKE, empire, 18k guld, troligen Bengt Wahlquist, Jönköping. (verksam 1811-1829). Total vikt ca 32 gram.
Rektangulärt hänge med filigrandekor. Tre ovala stenar möjligen i solsten. Lås med pärlor. Hängets bredd 6,5 cm. Total längd ca 47 cm.
Smärre skador och bucklor. Lås saknar ett antal pärlor.