Muut
532305

SKRIN, omkring år 1900.

SKRIN, omkring år 1900.

Bronserad metall. Reliefdekor av bl a karyatider. Lock och sidopartier med infällda miniatyrmålningar av pastorala figurscener. Invändigt med blommig textil och ett löst fack. Längd 22 cm, bredd 16,5 cm, höjd 11,5 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Några skador. Klädsel med fläckar och kompletteringar. Låset fungerar ej.

Lähtöhinta
2 000 SEK