Mörkbetsad björk, palisander, svärtat trä, rektangulär form med utfällbar skiva i ljus björk med stiliserade inläggningar, höj- och sänkbart. Bredd 112 cm, djup 68 cm, h 75.
Slitage, repor, märken, omfattande fanérskador, skadad skiva.